5 sierpnia 2016 w Gazecie Krakowskiej, dodatku tarnowskim został zamieszczony wywiad opublikowany przed Otwartymi Wrotami Pogórza.

Jeden na jeden

Rozmawiamy z Piotrem Firlejem, przewodnikiem turystycznym, pomysłodawcą Otwartych Wrót Pogórza.

Nie przekona mnie Pan, że na Pogórzu można ciekawiej spędzać czas niż nad morzem, w Zakopanem czy nawet w Krynicy…
A właśnie, że można. Wystarczy spojrzeć tylko na program tegorocznych Otwartych Wrót Pogórza, aby przekonać się, że atrakcji u nas nie brakuje.

Czy takiego na przykład można będzie zobaczyć w ten weekend pod Tarnowem, czego nie ma w wakacyjnych kurortach?
Oferta jest bardzo bogata i w kilku zdaniach nie sposób o niej w szczegółach opowiedzieć. Przede wszystkim można będzie podziwiać piękne panoramy Pogórza z kilku punktów widokowych, które znajdują się m.in. na Brzance, Kokoczu czy Liwoczu. Swoje podwoje dla chętnych otwiera wioska indiańska w Zalasowej, izby muzealne w Jodłówce Tuchowskiej i Rzepienniku Suchym, schron kolejowy w Stępinie-Ciszynie, wieża ratuszowa w Gorlicach czy batyskaf w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach. Ci, którzy chcieliby zakosztować smaków Pogórza, mogą zrobić to w zabytkowej osadzie młyńskiej w Roztoce-Brzezinach, w zagrodzie na Pacanach, a na deser spróbować aromatycznego wina w Piwnicach Antoniego w Woli Lubeckiej.

Zaczynacie już w piątek, wieczorem. Co takiego można zobaczyć po zmroku?
Podkowce małe w akcji, czyli jeden z najmniejszych nietoperzy występujących w Polsce. To chroniony, zagrożony wymarciem gatunek, który ma swoją dużą kolonię w rezerwacie Diable Skały w Bukowcu.

W ramach Otwartych Wrót Pogórza można będzie też solidnie popracować…
Mieczysław Solarz z Ołpin po raz kolejny organizuje Żniwa w Paryi, czyli wyjątkowe wydarzenie nawiązujące do tradycyjnych prac, które nie tak dawno, wykonywane były pod Tarnowem. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w koszeniu zboża sierpem i kosą, wiązaniu snopów i stawianiu kop, a również nauczą się robić powrósła i młócić cepami. Żniwa zakończy wieczorna biesiada z potańcówką przy ognisku.

Ile to kosztuje?
Grunt w tym, że większość wydarzeń w ramach Otwartych Wrót Pogórz jest bezpłatna. Chodzi o promocję tego wyjątkowego miejsca. W oprowadzanie po największych atrakcjach regionu angażuje się mnóstwo osób, lokalnych pasjonatów, którym zależy na tym, aby rozsławiać Pogórze, które wśród turystów niestety jest wciąż mało znane.
Rozmawiał: Paweł Chwał

Skomentuj