Otwarte Wrota Pogórza w Radio Kraków

Tutaj znajdziesz nagranie na stronie Radia Kraków.

Radio Kraków: Już w najbliższy weekend atrakcje nie tylko dla tych, którzy chcieliby aktywnie i turystycznie spędzić czas.

Piotr Firlej: Właśnie. Nie tylko dla tych, którzy chcą aktywnie spędzać czas – również mogą wypoczywać, mogą leżakować, spacerować, biegać, wędrować szlakiem kulinarnym po całym Pogórzu Karpackim albo po większej jego części w ramach Otwartych Wrót Pogórza, które w najbliższy weekend, 5,6,7 sierpnia organizujemy ze Stowarzyszeniem ‚My Pogórzanie”, z licznymi pasjonatami, krajoznawcami, którzy opowiadają o tym regionie.

RK: Gdzie, kiedy, o której? Gdybyśmy zwrócili uwagę na te najważniejsze punkty, albo najbardziej atrakcyjne.

PF: Na początek inauguracja. Już w piątek wieczorem w rezerwacie Diable Skały w Bukowcu o godzinie 20 do 22, a w sobotę i w niedzielę już cała gama różnego rodzaju punktów. „Ty decydujesz w co się pakujesz” – to jest główne hasło naszego wydarzenia. A więc to turysta podejmuje decyzje, gdzie chce pojechać. W sobotę na przykład zapraszamy na przejażdżki konne do Siedliska Zagacie w Lubaszowej od samego rana. Zwiedzamy gminę Ryglice w wielu odsłonach. Wędrujemy z Podkowcem, w ramach Krainy Podkowca – będzie to spacer po rezerwacie Diable Skały w Bukowcu również po rezerwacie Skamieniałe Miasto. Rezerwat Prządki również odwiedzimy w okolicach Krosna. Będzie również Stępina Cieszyna, czyli ten bunkier kolejowy, w którym spotkali się Hitler i Mussolini w czasie II Wojny Światowej, będą winnice… Tak że i w sobotę i w niedzielę bardzo dużo punktów na terenie Pogórza Ciężkowickiego, Rożnowskiego, Dynowskiego, Strzyżowskiego, Wiśnickiego i Wielickiego.

RK: Sporo tego. Gdyby ktoś chciał sobie dokładnie przeglądnąć program to pewnie gdzieś na internecie jest dostępny.

PF: Tak, należy wejść na stronkę www.pogorza.pl, tam mamy mapę, na której zaznaczone są dokładne miejsca, tak że turyści nie będą mieli problemu z trafieniem do danego przewodnika, pasjonaty, który będzie oprowadzał po danym punkcie.

RK. Akcja jest bardziej skierowana w stronę tych, którzy mieszkają blisko, w ramach „cudze chwalicie, swego nie znacie”, czy to trochę propozycja w powiedzmy całą Polskę, całą Europę, w cały świat?

PF: Chcielibyśmy, żeby tak szeroko Pogórza Karpackie były promowane. Turyści przyjeżdżają z Krakowa, przyjeżdżają z poza terenu Pogórza Karpackiego. Zazwyczaj są to osoby, które wypoczywają na tym terenie, lub przyjeżdżają do rodzin i przy okazji dowiadują się o naszej akcji albo będąc w jakimś miejscu po prostu spotykają naszego przewodnika. Przychodząc do Skamieniałego Miasta jesteśmy na miejscu, oprowadzamy po SM i od razu reklamujemy inne punkty, które można odwiedzić w ramach akcji, czy to Polichty, Jamną, okolice Tuchowa, cmentarze z I Wojny Światowej. Jest tego naprawdę dużo i ta mapka wszystkie punkty zbiera. Warto sobie wejść na stronę pogorza.pl, jeziororoznowskie.pl, skamieniałemiasto.pl albo Kraina Podkowca i tam wszystkiego się dowiedzieć.

RK: Brzmi to atrakcyjnie. To jest jakoś odpłatnie, czy są to bezpłatne wyjścia z przewodnikiem?

PF: Wszystkie atrakcje w ramach całej akcji są bezpłatne. W wyznaczonych godzinach, w określonym czasie, pasjonaci te wszystkie punkty udostępniają. Jest to bardzo ważne ponieważ w innych porach roku, w innych godzinach nie mamy takiej okazji. Tutaj otwieramy się naprawdę na wszystkich, którzy chcą poznawać Pogórza Karpackie, bo rzeczywiście Pogórza Karpackie są atrakcyjne. I jeżeli ktoś przyjedzie na zakończenie OWP na Żniwa w Paryi to na pewno jeszcze i potańczy i pośpiewa. Tak, że zapraszamy i pewnie na szlaku się zobaczymy.

RK: Mówiliśmy o inauguracji. Wspomniał Pan o tym zakończeniu, o tych Żniwach w Paryi. Kiedy konkretnie to będzie, o której godzinie?

PF: Żniwa w Paryi rozpoczynają się o godzinie 14:00 wyjściem w pole. Później będą warsztaty na terenie gospodarstwa agroturystycznego Paryja w Ołpinach (Paryja.com więcej informacji) a później taka biesiada. Tą biesiadę organizujemy corocznie więc będzie można również w niej wziąć udział. Będą zespoły lokalne, regionalne, które będą przygrywały akurat pod nogę. Tak że coś dladucha coś dla ciała. Będą produkty regionalne w różnych miejscach, taki szlak kulinarny, a więc Roztoka Brzeziny, Stowarzyszenie Wczoraj Dziś Jutro, Eko Roztoka również zaprasza w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Z takiego szlaku kulinarnego warto wspomnieć prołzioki i gomółki w gospodarstwie w Kowalowej, paciarę w Ołpinach w Gospodarstwie Paryja, winnicę w Iwkowej oraz w Woli Lubeckiej. Przy okazji jeszcze zapraszamy do Tuchowa na festiwal wina, który się odbywa w tych dniach. Jest co robić na Pogórzu Karpackim. O tym przekonujemy i mam nadzieję, że wiele osób z tej akcji również skorzysta.

RK: Myślę, że wielu naszych słuchaczy również pojawi się w weekend, do czego zapraszamy i
Zachęcamy. Dziękuję za rozmowę.

PF: Dziękuję bardzo. Zapraszamy.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *