Na Pogórzu Karpackim można świetnie się zrelaksować

W Tygodniku Temi 15 lipca ukazał się materiał pt. Skok na Pogórze. Tutaj również pojawiła się zapowiedź Otwartych Wrót Pogórza.

Czy mieszkańcy Tarnowa muszą wyjeżdżać daleko, aby wypocząć? – Nie muszą. Uważam, że na Pogórzu Karpackim można świetnie się zrelaksować – mówi Piotr Firlej, mieszkaniec Tuchowa, który od ponad 10 lat zachęca do aktywnego zwiedzania Pogórza Karpackiego.
Przewodnik z Tuchowa stara się pokazać, że poza znanymi kurortami warto poznawać inne miejsca.
– Zależy mi na promocji Pogórza Karpackiego ze względu na piękno krajobrazu i wiele atrakcji – Skamieniałe Miasto, okolice Brzanki, rejon Jeziora Rożnowskiego – to magiczne miejsca – mówi Piotr Firlej.
Jednym z wydarzeń, któremu w najbliższym czasie Firlej poświęci najwięcej czasu, są „Otwarte Wrota Pogórza. Ty decydujesz, w co się pakujesz!”, które odbędą się 8 i 9 sierpnia. Jest to akcja, w ramach której turyści wezmą udział m.in. w żniwach w Paryi, zwiedzą Skamieniałe Miasto, uczestniczyć będą w „Święcie rzeki Białej”.
– Wszystko będzie trwać dwa dni, a uczestnictwo jest bezpłatne. Można wybrać swoje miejsca lub skorzystać z przygotowanych propozycji. W zeszłorocznej edycji wzięło udział kilkaset osób. Akcja prowadzona jest przez przewodników, gospodarzy miejsc, kustoszy.
Dla osób, które na własną rękę chciałyby zwiedzić najbardziej urokliwe rejony Pogórza, Piotr Firlej przygotował przewodnik turystyczny pt. „Jej wysokość Brzanka”. W publikacji znajdziemy informacje na temat najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w gminach: Tuchów, Ryglice, Szerzyny, Gromnik i Rzepiennik Strzyżewski. Przewodnik można otrzymać bezpłatnie w siedzibie Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju lub przeczytać w Internecie (jejwysokoscbrzanka.pl).
– W przewodniku jest wiele propozycji zwiedzania: to m.in. wędrówki śladami I i II wojny światowej, szlakiem legend czy pielgrzymim szlakiem. Przewodnik zawiera wiele map, zdjęć i informacji praktycznych, Tuchowianin planuje wydanie kolejnego przewodnika, tym razem po Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach oraz jego najbliższych rejonach.

Artykuł przygotował Sebastian Czapliński

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *