Edward Grucela, bohater książki „Szkoła nad obłokami” Marii Kownackiej

Kiedy przeczytałem kilka lat temu „Szkołę nad obłokami” Marii Kownackiej, chciałem poznać legendarnego nauczyciela, bohatera książki Edwarda Grucelę. Moją myśl udało się zrealizować. W najnowszym wydaniu Gościa Niedzielnego (dodatek tarnowski) 16 sierpnia 2015 r., przeczytasz artykuł pt. Randka z Radziejową autorstwa ks. Zbigniewa Wielgosza:
http://tarnow.gosc.pl/doc/2636066.Randka-z-Radziejowa
Skąd pomysł na „Randkę z Radziejową”? Ponad dwa lata temu podchodząc na Eliaszówkę pomyślałem, że warto byłoby napisać przewodnik również o Radziejowej, podobny do tego o „Jej wysokości Brzance”. W czasie wizyty w Piwnicznej, podzieliłem się tym pomysłem z redaktorem, który skorzystał w tego hasła i zamieścił w tytule artykułu. Jak się potoczą losy przewodnika pt. „Randka z Radziejową”? To kolejna myśl, która nie musi, ale może wydarzyć się w przyszłości;)

Akcja książki oparta na faktach, rozgrywa się wysoko w Beskidzkie Sądeckim pod szczytem Niemcowej.
Oto pierwsze wersy tej książki.
„W podkarpackim miasteczku Piwnicznej jest taka cicha, wąziutka uliczka Ogrodowa, którą skręcając w bok od rynku, wiedzie stromą skarpą zakolem w dół, otwierając niespodziewanie widok na szerokie pola i rozległą dolinę Popradu.
Na ostrym zakręcie tej uliczki, w miejscu gdzie właśnie otwiera nieoczekiwanie okno na świat, stoi dom z jedliny – piętrowy, obudowany całą masą ganków, werandek z balustradami i upiększony ozdobami, po góralsku rzezanymi w drzewie, a w tej chwili lamowanymi suto śniegiem.
O wczesnej, mrocznej jeszcze godzinie zimowego ranka skrzypnęły drzwi na pierwszym piętrze tegoż domu i ukazał się w nich młody narciarz w pełnym ekwipunku, z wypchanym do ostatecznych granic plecakiem na barkach.
Przemierzył śpiesznie długi ganek, zbiegł po wąskich schodach w dół i stanąwszy przed domem, z pewnym niepokojem spojrzał w zachmurzone niebo…”

Warto wybrać się śladami Edwarda Gruceli z Piwnicznej przez Kamienny Groń do miejsca gdzie znajdowała się szkoła. Dzisiaj jest ono upamiętnione tablicą pomiędzy Niemcową a Kordowcem, na głównym szlaku beskidzkim. W muzeum regionalnym w Piwnicznej-Zdrój można zobaczyć wykonaną przez Edwarda Grucelę m.in. makietę „szkoły nad obłokami”.

O Panu Edwardzie znajdziemy również informację na stronie Szlaku Rzemiosła:
http://szlakrzemiosla.pl/Edward-Grucela.html

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *